לוגו הריונית חדש
כרית הריון
עייפות בהריון

עייפות בהריון

תופעת עייפות בהריון מוכרת לכל הריונית כמעט, התחושה של העייפות שבלתי נגמרת לעולם…

אולי תופתעו, אבל מצאנו 4 שיטות מוצלחות להפחתת התחושה הלא נעימה של עייפות כרונית בהריון, בדקנו הכל על העייפות הזו, גם מתי היא סימן אזהרה לפניה לרופא, אנחנו בדקנו, התוצאות לפניכם: הכל על תופעת העייפות שמשגעת נשים בהריון.

מה מרגישים כשיש עייפות בהריון ?

עייפות היא בעצם מחסור באנרגיה, תחושה של חולשה ורצון לישון, חוסר כח וחוסר אנרגיה לבצע פעילויות שגרתיות אפילו מהנות, עייפות בהריון לפעמים יכולה להרגיש לאישה חולשה שמתמשכת וקיצונית, חוסר יכולת להיות פעילה ואפילו חוסר כוח לעשות פעולות פשוטות שבעבר לא היה קשה כל כך לעשות אותם, עייפות בהריון יכולה לגרום לאישה להיות עייפה תמידית, גם אחרי שינה ארוכה.

מתי מתחיל עייפות בהריון

נשים הריוניות רבות מספרות שהעייפות התחילה אצלן בשלבים מאוד מוקדמים של ההריון, בעצם ישנם נשים שמגלות שהן בהריון לפי העייפות הקיצונית שהן מתחילות להרגיש, נשים רבות מספרות שהעייפות מלווה אותן לאורך כל ההריון, במיוחד נשים הסוחבות איתן עודף משקל עוד מלפני ההריון, אך לא רק העודף משקל הוא האחראי לחוסר הכח הזה, עייפות היא סימפטום המתמשך מספר אחת של ההריוניות

עייפה בהריון

למה נשים מרגישות עייפות בהריון

בזמן ההריון גוף האישה עובד ללא הפסקה, מרגע ההפריה הרחם נמצא במצב כוננות מוגברת, וכל אברי הגוף פועלים ביחד להזרים דם לכיוון אזור הרחם, איפה שמתפתח העובר, מכיוון שהגוף כולו מתכוונן למצב הריון, וחיים חדשים נבנים בכל רגע, גם בזמן שהאישה ישנה הגוף שלה ממשיך לעבוד,ואפילו לעבוד קשה,  העובר ממשיך להתפתח ברחם, ומכיוון שהגוף שלנו מתוכנת על תעדוף אנרגיות וההריון נמצא בעדיפות עליונה כמובן, המצב הזה גורם לנשים להרגיש עייפות גדולה,ולא רק בלילה, ובעצם להיות עייפות כל היום, גם אחרי השינה, לקום ולהשאר עייפה.

בחודשי ההריון האחרונים, (מחודש שביעי או שמיני) התינוק כבר גדול יחסית, ואמנם המשקל שלו טכנית לא יותר מכמה קילוגרמים, אבל הנשיאה את התינוק יכולה להכביד פיזית על האם, בנוסף תינוק גדול לוקח יותר אוכל, יותר חמצן, והאם היא הספקית הבלעדית של כל מה שהוא זקוק לו, עכשיו צריך להסביר איך יכול להיות שיש נשים בהריון שלא עייפות, שאלה טובה.

עייפות בהריון שליש ראשון

עייפות בתחילת הריון היא עייפות כרונית וקשה יחסית, לא כולם סובלות ממנה אך הרבה נשים מספרות שזה לא קל בכלל, בתחילת הריון חשוב להבין שזה בסדר להיות עייפה ולאפשר לגוף לאגור את האנרגיה שהוא צריך לבניית החיים החדשים בתוכו.

גם שינויים רגשיים משפיעים מאוד על רמת האנרגיה, פחדים, חרדות, מתחים יכולים לגרום להרגשת עייפות שמרוקנת את כל האנרגיות וחדוות עשייה, לפעמים הריון לא מתוכנן מכניס ללחץ את האם, וגם הריון רצוי ומתוכנן יש לא מעט חששות, מה יקרה, איך יתפתח העובר, האם זה בן או בת?, מתי תהיה הלידה, ועוד… 

עייפות בהריון שליש שני

בשליש השני של ההריון שזה החל משבוע 14 נשים לרוב מדווחות שהעייפות מופחתת או נעלמת, והתחושות הטובות והרגילות חוזרות, לרוב זה הולך יחד עם היעלמות הבחילות וההקאות של השליש הראשון, הסיבה העיקרית היא שההורמונים של תחילת ההריון פחתו, וגוף העובר כבר ברובו בנוי, בעיקר צריך להתפתח, ולגדול, אולי זה מצריך פחות כח מהאמא.

עייפה בהריון

עייפות בהריון שליש שלישי

אם בשליש הקודם נשים הספיקו לשכוח את תופעת העייפות בהריון עכשיו הגיע הזמן לשלב השליש השלישי שבו רוב הנשים פשוט עייפות, אפשר להוסיף לזה את נדודי השינה המתאימים לתופעות של סוף ההריון, ואת הבטן הגדולה שלא מאפשרת לתפוס תנוחה נוחה,והטיולים הליליים לשירותים המון פעמים כל לילה לא מאפשרים שינה רצופה,  וכבר ממש מרגישים את הבעיטות, מרפקים, שיהוקים, וכל תזוזה של התינוק בתוך הבטן לא מתפספסת גם באמצע הלילה, אז אין פלא שעייפים.

מה אפשר לעשות עם עייפות בהריון

1. לנוח מנוחת צהריים-

 1. באמת! כל שעת שינה יכולה לעזור לך להרגיש יותר טוב אחר כך, משום מה יש נטיה לחלק מהנשים להתעלם מהקריאה של הגוף לישון ולא להיענות לעייפות, 7-8 שעות שינה בלילה יכולות לגמרי לעשות את ההבדל, אגב, אם את לא רגילה לשנת צהרים תגלי שהמנוחה הזו נותנת לפעמים כח אדיר לתפקד בחלק השני של היום, פשוט אל תלחמי בעייפות הזו, היא חלק טבעי ונורמלי של ההריון שלך, והיא תעבור, אם את עייפה מה יותר פשוט מללכת לנוח.

2. לבקש עזרה–

את לא חייבת להמשיך לעשות הכל בעצמך, אפשר להקל עלייך, (אל תשכחי שאת אישה בהריון…) חלק מהמטלות יכולים לעבור לאונליין (קניות סופר למשל), דברי עם בן זוגך על הקושי שלך, ובקשי עזרה (אל תרמזי ותקווי שהוא יבין לבד, תבקשי פשוט מה שאת צריכה), בן הזוג גם יכול להתאמץ  להעביר לעצמו כמה מטלות נוספות שהוא מסוגל לעשות בזמן שאת מגדלת את העובר המשותף שלכם, 

לפעמים הורים, אחים, שכנים וחברים היו שמחים מאוד לעזור, אך אין להם מושג שאת צריכה עזרה, ולכן אם את חושבת שזה המצב, פשוט בקשי עזרה, זו לא בושה, את בהריון וזה לגמרי תהליך טבעי. בנוסף, חשבי עם עצמך מה העזרה שהיית רוצה, אל תתביישי לומר בפשטות “תוכלי לעזור לי ב: (ארוחה מבושלת/ ארגון בית/ נסיעה/ במקומי לסידור כלשהו) או כל דבר שנראה לכם שסביר לבקש ויעזור לכם.

חשוב לציין- גם הבאת עזרה בתשלום יכולה להיות אפשרות נהדרת, אם את מרגישה עייפות בהריון עד כדי כך שאת לא מסוגלת לנקות את הבית, אין חובה להיות בבית מלוכלך עד שתצליחי להרים את עצמך,גם קניית אוכל מוכן, והרבה שירותים שהיום אפשריים וקלים כמו מכבסה, מבשלת, ועוד… אם מצבך הכלכלי מאפשר לקיחת עוזרת בתשלום פשוט עשי זאת, את לא תביני למה לא עשית את זה קודם.

3. הורדת עומס מטלות-

אם את מוצאת את עצמך בעומס מטורף,רצה בין מטלה למטלה, מג’נגלת בין בית, עבודה, משפחה, ועוד…. חשוב לשים לב שהורדת העומס צריכה לקרות והיא אפשרית, גם אם זה יצריך ממך לעבוד פחות ימים בשבוע, או קיצוץ בשעות העבודה, סדר בראש ממש עוזר להקלה על תחושת העייפות, כשיש עומס במטלות קשה לחשוב בבהירות והעייפות שולטת, חשוב שתביני שהורדת העומס מעצמך היא זו שתגרום לך להיות יותר יעילה במה שכן תעשי, שהרי עובד שחוק עובד הרבה פחות טוב מעובד רענן.

4. גם ילדים יכולים לעזור-

ילדים גדולים יותר יכולים להיות עזרה מעולה, שתפי אותם בקושי שלך, (גם אם עדיין לא סיפרת להם על ההריון, אפשר לומר שאמא לא מרגישה טוב ולבקש עזרה ספציפית לפי הצרכים) ואם עד עכשיו לא היה להם מטלות כלשהן בבית, אז הגיע הזמן להפעיל אותם, עשיית מטלות בבית (כמובן רק כאלו התואמות את גיל הילד) מפתחות בילדים הגדולים עצמאות, תחושת שייכות חזקה,

כשהם באמת מועילים הם מרגישים חלק מהמשפחה והקשר המשפחתי מתעצם, גם אם זה נראה שהם עוזרים לך, הם עוזרים לעצמם בזה לא פחות, אל תשכחי להעריך את המאמץ ולומר תודה שהם שותפים פעילים, במיוחד אם הם לא רגילים.

עייפות בהריון

איך מתחילים לקבל עזרה מהילדים?

 • אספו את הילדים לאסיפת משפחתית, דברו איתם על השינוי שמתחיל להיות בבית ( להתאים הסבר כמובן לפי הגיל), אתם לא חייבים לשתף בהריון אם אינכם רוצים, אבל המסר צריך להיות ברור, ושמעכשיו אתם זקוקים לעזרה מהם יותר ממה שהיה, והם צריכים להיות פעילים

   

 • אל תפחדו לצ’פר את הילדים על עזרה, נתינת כסף שנויה במחלוקת האם זה חינוכי, אך אפשר תמיד לתת דברים שהם שווי כסף (בכל בית יש את הדברים שלו, אלו חפצים או חוויות שמובטחים לילדים תמורת מה שצריכים מהם. ניתן לעשות טבלת עיצוב התנהגות,  לעשות טבלה שמסמנים בה בכל פעם שעוזרים בבית “עזרת כך כך ימים תקבל..”  יש ילדים שמבצעים וטבלאות מאוד ממריץ אותם, במיוחד בתור התחלה זה יכול להיות יעיל.

   

 • והכי חשוב שתהיה מטלה ברורה וידועה מראש שעוזרת לכם ומקובלת עליהם

   

 •  אפשר לבקש עזרה אפילו מהקטנטנים בני השנתיים- שלוש
  לדוגמא:  “תביאי טיטול לאמא”, “שים בפח”,  לטאטא והם יחזיקו את הכף אשפה, לתת להם מטלית לנקות ארונות מטבח מבחוץ או מקרר, דלתות, כשהגיל עולה גם העזרה המשמעותית עולה, זכרו! זה תלוי בכם, בקשו באופן מכבד, ותגמלו, זה נשמע מטלה אבל בסוף כולם יוצאים מרוצים, מנסיון.

עייפות בהריון-מתי לפנות לרופא ?

ישנם מקרים שהעייפות הקיצונית היא דגל אדום שמראה לאנשי הרפואה והמקצוע שמשהו לא תקין, ולכן אם את מרגישה או חוששת שיש לך את אחד הדגלים האדומים מתוך מה שמופיע כאן, פני לרופא שלך, וכמה שיותר מהר…

 • סוכרת הריון-
  לפעמים עייפות קיצונית קשורה לערכים גבוהים או נמוכים מדי של סוכר בגוף, חשוב לבצע את

  בדיקת העמסת סוכר כמובן, ובכל מקרה להיות ערניים, עייפות הנגרמת מסוכרת הריון מופיעה לרוב לאחר אכילה של סוכר או פחמימה (אכילת מתוק, או קמח לבן) סימנים נוספים שיכולים לגרום לחשד לסוכרת: הם צימאון מוגבר והליכה לשירותים לשתן באופן תכוף מהרגיל

 • חוסר ברזל-
  להרבה נשים בהריון יש חוסר בברזל,בעיקר לאחר שבוע 20 כשנפח הדם בגוף עולה והעובר גדל משמעותית והוא משתמש בברזל בכמות גבוהה,  מחסור בברזל בגוף עלול להיות גורם לעייפות קיצונית, ולהרגשת חוסר חמצן, ואפילו התעלפויות

 • תפקוד לקוי של בלוטת התריס-
  לנשים בהריון שיש בעיה כלשהי בתפקוד בלוטת התריס יתכן הרגשת עייפות גדולה, שינויים במצב הרוח, תחושת רגישות לשינויי מזג אוויר וטמפרטורה, גם דיכאון או עצבנות עלולים להופיע.

 • דיכאון בהריון-
  אם העייפות מלווה בעצבות, בכי מתמשך, חוסר חשק לעשות דברים שעד עכשיו אהבנו לעשות, ניתן לקרוא עוד על
  דיכאון בהריון, אם התחושות האלה מלוות לאורך יותר מכמה ימים כדאי לפנות לרופא 

לסיכום, עייפות בהריון

נשים בהריון מרגישות עייפות, תחושת העייפות היא לרוב תופעה נורמלית שמלווה הרבה הריונות, אך לפעמים כדאי לשים לב לתופעות נוספות שעלולות להתווסף לעייפות ומצביעות על תופעה אחרת שמחייבת טיפול, אם את בהריון ואת עייפה, כדאי לך לנוח, ותוכלי להתעניין עוד ולקרוא על ההריון שלך, למשל באיזה שבוע את עכשיו, עייפות בהריון

שתף את המאמר

מאמרים מומלצים
שלייה

שלייה

הריון הוא מצב נפלא ומלא שינויים בגוף האישה, האיבר העיקרי שמיועד להריון

קרא עוד »
0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריק
   Calculate Shipping
   מימוש קופון

   לחפש את המוצר המושלם עבורך

   לא מצאת את מה שחיפשת ? שלחי לנו הודעה !