העמסת סוכר

העמסת סוכר

המילה סוכר מתקשרת לנו בחשיבה למתוק, טעים, ורצוי, אך שילוב המילים "העמסת- סוכר" כבר פחות נשמע טעים ומתוק, אז מה זה בעצם העמסת סוכר? למה חשוב לבצע את הבדיקה בהריון? ומה עושים אם יוצא תוצאות גבוהות? כל התשובות שחשוב לדעת בהמשך המאמר

מהי העמסת סוכר?

בזמן הריון ישנה נטייה לחלק מהנשים לפתח עמידות לאינסולין (מאוד דומה לסוכרת סוג 2) , בדיקת העמסת סוכר בודקת את רמת הסוכר בדם לאחר אוכל (או בצום בבדיקה של 100 גרם), וכך הרופא יכול לוודא שאינך סובלת מסוכרת הריון ,ואם כן להפנות אותך להמשך טיפול מותאם למצבך.

הבדיקה מתבצעת בין שבועות הריון 24-28 (אם יש צורך מסוים הרופא יכול לשלוח גם קודם), רוב הנשים מופנות לבדיקה של 50 גרם הנקראת גם בדיקת סקר, כיוון שתוצאה גבוה או לא תקינה של הבדיקה לא אומרת בוודאות קיומה של סוכרת הריונית, אלא האישה תצטרך לבצע שוב את בדיקת העמסת סוכר של 100 גרם כדי לאמת או לשלול.
לבדיקת העמסת סוכר 50 גרם צריך להגיע לאחר אכילה קלה בבית, לרוב ממליצים פרוסת לחם מלא עם ממרח לא מתוק,
בתחילת הבדיקה, האישה צריכה לשתות משקה של סוכר ענבים מרוכז (מאוד מתוק, רצוי להביא מהבית לימון ולסחוט מעל, מקל על תחושת הגועל של המתיקות) לאחר שתיית הסוכר אסור לאכול כלום ולשתות (רק מעט להרטיב שפתיים),וכן להיות במנוחה, לרוב האחות לא תסכים לצאת מהמרפאה בזמן הבדיקה, לאחר כשעה תילקח בדיקת דם שתראה על מצב הסוכר בדם, ותבדוק האם גופה של האישה הצליח לפרק את כמות הסוכר שקיבל שעה קודם.

בדיקת העמסת בוכר

למה חשוב לעשות העמסת סוכר בהריון?

סוכר לא מאוזן בהריון יכול להוות סכנה ממשית לעובר, וכן סיבוכים אפשריים לאם בהריון ובלידה,
גילוי מוקדם של סוכרת הריון על ידי העמסת סוכר מאפשר לטפל באם ולעקוב אחרי התפתחות התינוק, אמא שסובלת מסוכרת הריון נמצאת בסיכון גבוה יותר ללידה מכשירנית או לידה בניתוח, (לרוב עקב עובר גדול מידי, או ריבוי מי שפיר)
וכן עלול להוות סכנה ממשית לבריאות העובר, תנודות קיצוניות ברמת הסוכר של האם גורמות לתנועות דומות אצל העובר, מעבר חד מסוכר גבוה לנמוך שנקרא גם "נפילת סוכר" עלול לגרום נזק לעובר אפילו עד כדי סכנת חיים, ודום לב,
ולכן הבדיקה חשובה ביותר בלוח הבדיקות בהריון.

מהי העמסת סוכר 100 ?

העמסת סוכר של 100 גרם, היא בדיקה המאשרת או דוחה סוכרת הריונית, לרוב נשים שנשלחות לבדיקה זו הן אלו שתוצאות בדיקת העמסת סוכר של 50 גרם יצאו גבוהות ולא תקינות, או נשים בהריון שנמצאות בקבוצת סיכון ועם סבירות גבוהה יותר שעלולות לחלות בסוכרת הריון,
לבדיקה של 100 גרם צריך להגיע בצום, ולהישאר במרפאה למשך 3 שעות , לרוב ניתן לעשות את הבדיקה רק בשעות הבוקר המוקדמות,
נלקחת דגימת דם ראשונה כשמגיעים בצום, ואז שותים את התמיסה המתוקה (100 גר' סוכר ענבים מהול במים) ולאחר מכן האחות תיקח בדיקת דם לאחר כשעה, שעתיים ושלוש.
מומלץ להביא אוכל לאחר סיום הבדיקה כיוון שלפעמים ישנה נפילת סוכר לאחר 3 שעות ועלולים להרגיש חולשה ולהתעלף.

העמסת סוכר 100

כאשר בדיקת העמסת סוכר לא תקינה, מה קורה?

בבדיקת העמסת סוכר של 100 גרם מספיקה תוצאה אחת אפילו לא תקינה כדי לאבחן את האישה בסוכרת הריונית,
אם נתגלתה סוכרת לרוב האישה תועבר למעקב רופא נשים בהריון בסיכון ותצטרך להיות במעקב צמוד יותר עם ביקורים תכופים מהרגיל (כל שבוע או שבועיים לפי שיקול דעת הרופא המטפל)
בנוסף מופנית האישה למעקב דיאטנית , עדיפות להגיע לדיאטנית שמתמחה בסוכרת הריון ,
במהלך ההריון תצטרך האישה לעקוב אחרי רמת הסוכר בדם על ידי בדיקות סוכר בדקירה באצבע ,
אם שינוי תזונתי יצליח לייצב את רמת הסוכר לערכים תקינים תחשב האשה לסכרת מאוזנת תזונתית, ואם לא תצטרך לאזן את רמות הסוכר בטיפול תרופתי (כדור לבליעה או הזרקת אינסולין)
סוכרת שמאוזנת תרופתית מצריכה מעקב קפדני יותר של מעקב רפואי, ובכל מקרה לרוב הריון שאובחן על ידי העמסת סוכר כסוכרתי יצטרך להסתיים עד שבוע 38 לכל המאוחר, אם לא תתפתח לידה טבעית בצירים, לרוב יפנה הרופא לזירוז לידה.

טיפים נוספים להריון

אנו ממליצים תמיד לדעת כמה שיותר דברים על תקופת ההריון שהיא תקופה קסומה אבל מלאה באתגרים, אם מעניין אותך עוד מידע לגבי הריון, תופעות שעלולות לקרות לך במהלך ההיריון ולידה? את מוזמנת להיכנס לכתבות נוספות באזור טיפים להריון

שבועות הריון

שתף את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריק
   Calculate Shipping
   מימוש קופון