לוגו הריונית חדש
כרית הריון
היפוך עובר בבטן

היפוך עובר

היפוך עובר - מצג ראש - מצג עכוז

היפוך עובר בבטן, מה זה, ואיך תדעי אם העובר שלך במצג ראש או מצג עכוז? והאם אפשר באופן טבעי לגרום לעובר להתהפך,
וגם תרגילים וסגולות להיפוך עובר בתוך הבטן

מה זה היפוך עובר

היפוך עובר הוא נסיון לגרום לעובר לעבור למצג ראש בתוך הרחם לפני הלידה, כחלק מהתכוננות העובר לקראת הלידה, לרוב העובר מסתדר בעצמו בתוך הרחם כשראשו מונח כלפי מטה לכיוון פתח הנרתיק ורגליו למעלה בכיוון הבטן העליונה של האם, כך הוא יוכל לצאת בקלות יחסית מתוך הבטן בזמן הלידה,

 אך יש פעמים בהם העובר נשאר במצג אחר שהוא לא מצג ראש (כשאיבר אחר נמצא בפתח הנרתיק, למשל רגליים, בטן או כתף, מצג זה עלול לסכן את העובר או לסבך את מהלך הלידה, ( הרופאים לרוב לא לוקחים סיכונים, ולכן עובר שנמצא לא במצג ראש יוולד בניתוח קיסרי מוזמן) ולכן מנסים להפוך את העובר בעודו ברחם למצג ראש, כדי שיוכל להוולד בלידה רגילה.

היפוך עובר טבעי

אם בכל זאת הגענו לשלב מתקדם בהיריון (אזור שבוע 32) והעובר נמצא במצג עכוז
הדרך המקובלת היא היפוך העובר (שלא תמיד מצליח) בשבוע 36-37, אך לפני שנגיע להיפוך אפשר לנסות דרכים טבעיות:
* שחיה על הבטן למשל חתירה.
* להאיר עם פנס למטה…העובר יכול לזהות את האור, להסתקרן ולהתהפך.
* הליכה- נענוע האגן בזמן ההליכה יכול לגרום לעובר לשנות תנוחה למצג ראש.
* נשימות מלאות- עם תנועת סרעפת מלאה.
* רפואה סינית
* דמיון מודרך- לנסות לדמיין את העובר מתהפך בתוך הבטן לבד, או לדמיין שאת מגיעה לבדיקה והרופא רואה שהעובר כבר במצג ראש, וכולם שמחים.
* הומיאופתיה

דרכים טבעיות לגרום לעובר להעדיף מצג ראש מההתחלה:

יש סיבות שונות לכך שעובר יתבסס ברחם במצג עכוז, מחקרים ראו כי אפשר לנסות במהלך ההיריון לגרום לעובר להתמקם מראש במנח הבטוח ללידה, מנח ראש.
את האגן שלנו אפשר לדמות לרדאר גדול שקולט קולות. העובר נמצא בתוך אותו רדאר.. יש הטוענים שמי השפיר מגבירים את הצליל (לכן לא כדאי לשים אוזניות על הבטן למשל) והעובר שומע מגוון רחב ביותר של צלילים מרחוק ומקרוב.
התינוק שומע צלילים משבוע 12, זוכר את הקולות ומנסה שוב לקלוט אותם. החלק הגרמי הרחב ביותר של התינוק שמתאים לקליטה של קולות הוא הגולגולת, וזו הסיבה שבגללה התינוק ממקם את עצמו לקראת סוף ההיריון במנח ראש; הגולגולת נמצאת בתוך הרדאר הגדול (עצמות האגן).
בנוסף, מצאו שבתרבויות בהן שירה של האם ושל האנשים סביבה מקובלת ושכיחה, מצג ראש הוא הנפוץ ביותר, ואילו באוכלוסייה המתועשת, ששומעת מוזיקה דרך מכשירים חשמליים, יש עלייה של ממש במצגי עכוז.
לכן, אני מזמינה את הנשים בהיריון לשיר במהלך ההיריון, שירו ודברו אל התינוקות שלכם, יום יום! התינוקות יאהבו את השירה גם עם זיופים, והשירה של אבא תהיה תוספת מעולה לקולות הנמוכים!

תרגולים מומלצים להיפוך עובר:

 • לעמוד על שש, ולהזיז את האגן מצד לצד.
  יש אפשרות להוסיף צליל המהום אשר יגרום לעובר שמחפש צליל עמוק לרדת למטה.
 • לשכב על הגב, להניח כפות רגליים על הקיר, ולהניח כרית מתחת לישבן. אפשר להישאר כך לכמה דקות, ובנוסף אפשר להאריך את השהייה בתנוחה וכל כמה דקות להוסיף כרית נוספת מתחת לישבן ובכך להגביה את האגן.
 • כל תנועה א-סימטרית באגן מעודדת את העובר לזוז ולהתהפך.


חשוב לדעת– יש תנוחות כמו תנוחת כריעה אשר עוזרת לעובר להתבסס עוד יותר בתנוחה שבה הוא נמצא. אם העובר שלנו במצג עכוז כדאי להימנע מתנוחה זו.


לפני שאנחנו פונות לפעולות פולשניות יותר, כדאי לנסות קודם כל את הדרכים הטבעיות.
חשוב לציין כי במידה והעובר התבסס כבר במצג עכוז ולא משנה תנוחה, בתי החולים יעדיפו לבצע ניתוח קיסרי. כדאי לדעת שישנם בתי חולים אשר מציעים גם לידת עכוז אז כדאי תמיד לברר.

*חלק מהמידע במאמר מבוסס מהספר ‘טבעי ללדת’

הכתבה מבוססת על כתבתה של: דניאל מייקל – מעבר לעמוד אינסטגרם
מאמנת לאורח חיים בריא בשילוב יוגה, מיינדפולנס וכושר גופני
מתמחה בהיריון ואחרי לידה

איך יודעים אם העובר התהפך

 • נשים רבות מבקשות לדעת סימנים האם העובר נמצא במצג הנכון, או האם הוא כבר התהפך (אולי בלילה כשישנתם), כדאי לדעת שהדרך הבטוחה היחידה לדעת איזה מצג העובר הוא בדיקת האולטראסאונד,
  בבדיקה רואים בקלות את העובר, מזהים את הראש, הידיים, והרגליים, אך בכל זאת לנשים שמתעקשות לדעת אפילו בערך ישנם כמה סימנים שיכולים לרמז האם העובר במנח ראש או עכוז והאם הוא התהפך:

  •  אם הרגשת תזוזות חריגות מאוד בבטן שנמשכו זמן ממושך, ואפילו יתכן שהיו כואבות מעט, יתכן שהעובר מעצמו החליט לשנות את התנוחה שלו
  • נסי להרגיש איפה את מרגישה את התנועות החזקות יותר (לרוב אלו התנועות של הרגליים) והדגדוגים החלשים (לרוב אלו תנועות הידיים)
  • קשה להבחין איפה הראש של העובר, גם אם את מרגישה איבר קשה ועגול למעלה בבטן יתכן שזה העכוז של התינוק שלך, או אולי דווקא הראש
  • עובר שנמצא בתנוחת רוחב (שהוא שוכב כשהראש בצד ימין והעכוז בצד שמאל (או ההיפך)) קל להבחין לפעמים מבחוץ, וגם האמא יכולה להרגיש שיש בשני הצדדים איברים גדולים וקשים (ראש ועכוז) וכך אם העובר משנה את התנוחה קל לשים לב יחסית
תרגילים וסגולות היפוך עובר

איך מתבצע היפוך עובר?

 • אם העובר לא התהפך באופן טבעי, האישה מופנית לתור להיפוך עובר, התהליך נעשה על ידי רופא נשים לרוב בחדר לידה ובשילוב אוטרסאונד לאורך כל ההיפוך, 

  • הרופא בודק בתחילה את הבטן בדקדוק, ומגלה איפה האיברים של העובר בדיוק
  • לאחר מכן הוא לוחץ על הבטן בנקודות מסויימות ומנסה להפוך את העובר מבחוץ, זה עלול לכאוב לאישה בזמן ההיפוך (תחשבו שמישהו לוחץ על הבטן חזק, זה לא נעים) 
  • אם מצליח ההיפוך יהיה אפשר ללדת בלידה נרתיקית, יש פעמים שבהם העובר פשוט משנה את תנוחתו בקלות לפי הלחיצות, ויש פעמים שהעובר חוזר לתנוחתו המקורית
  • לאחר מספר נסיונות כושלים הרופא לא ימשיך לנסות שוב ושוב כדי לא לסכן את העובר
  • בסיום תהליך היפוך האישה תתבקש להישאר בהשגחה למשך כשעה-שעתיים, ולאחר מכן אם הכל תקין תשוחרר לביתה להמתנה ללידה, או אם ההיפוך לא הצליח, תתבקש האישה לקבוע תור לניתוח קיסרי אלקטיבי.

סגולות מהיהדות להיפוך עובר בבטן

 • ישנם סגולות שונות שיכולות לעזור להיפוך עובר בבטן, ולא מזיק לנסות:

  • לבדוק אם יש ספר קודש הפוך בבית- נהוג לומר שאם יש ספר קודש (תנ”ך או ספר אחר על התורה) שהוא הפוך זה בזיון עבורו ולכן גם העובר הפוך, אפשר לחפש בספריה שלכם  (ולסדר אותה על הדרך), ואם יש ספר הפוך פשוט להפוך אותו למצב רגיל.
  • ישנה סגולה ידועה וגם מנוסה, שבה 2 בני הזוג צריכים להגיע אל מעיין עם נביעה טבעית(ידוע שנקבת הסטף בקרבת ירושלים הוא מקום שהרבה היו שם והצליח להם הסגולה), במעיין הגבר צריך לקחת מים ישירות עם הפה (לא עם הידיים) ממקור הנביעה של המעיין, ולהעביר ישירות לפה של אשתו, והיא צריכה לשתות את המים האלה (לאמיצות בלבד!), ואחר כך כדאי לא לספר עד הלידה שעשיתם את הסגולה.
  • סגולה מסטייפלר זצ”ל שהאישה תלך על ארבעותיה ארבע אמות בבית (ללכת על 4 למרחק של כ2 מטר) 
  • לקרוא את מזמור צ”א בתהילים: יושב בסתר עליון

לסיכום:
זה לפעמים נראה לנו טבעי שהעובר יודע להסתדר לבד לכיוון מצג לידה, אך ישנם פעמים שזה אכן לא קורה לפי הספר והעובר יצטרך היפוך עובר כדי להגיע לתנוחה שיהיה לו ולאמא שלו לידה קלה יותר, ובכל מקרה, תמיד חשוב לזכור שעדיף תינוק בריא ושלם מאשר לידה “רגילה”, ואם יש צורך בניתוח קיסרי זה לא סוף העולם, והרבה תינוקות יפים ובריאים נולדו בניתוח קיסרי.

שתף את המאמר

מאמרים מומלצים
0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריק
   Calculate Shipping
   מימוש קופון

   לחפש את המוצר המושלם עבורך

   לא מצאת את מה שחיפשת ? שלחי לנו הודעה !