אולטרסאונד הריון

אולטרסאונד בהריון

אולטרסאונד - מה נצפה לראות בחודשים הראשונים של ההריון?

נשים רבות תוהות מתי להיבדק לראשונה בהריון, אני תמיד ממליץ שבוע 6-7 וזאת מכיוון שהסיכוי לראות עובר עם דופק הכי גבוה בשלב זה. בדיקה מוקדמת יותר עדיין יכולה להיות תקינה לשבוע ההריון אבל לפני שנצפה עובר עם דופק לא עברנו את נקודת הציון הראשונה החשובה של כל הריון.

תזכורת: שבועות הריון נספרים מהיום הראשון של תאריך הוסת האחרונה.
אז מה רואים בשבועות ההריון המוקדמים? התמונות בפוסט מלוות את השבועות וההתייחסות לאולטרסאונד נרתיקי.
לא תמיד ניתן בבדיקה יחידה לדעת על תקינות ההריון ולכן יש לחזור עליה בהמשך. למשל עובר ללא דופק בשבוע 6 לא בהכרח אומר שיש בעיה עם ההריון וכאן יש צורך בייעוץ אישי של הרופא הבודק ומעבר על פרטים נוספים בבדיקה היכולים לעזור ולתת כיוון לכאן או לכאן.

אולטרסאונד בשבוע 4:

אולטרסאונד
שבוע רביע אולטרסאונד

ניתן לראות שק הריון קטנטן בחלל הרחם. השק מכיל כמובן תאי עובר אך לא ניתן לראותם בשלב זה ולכן נראה כעיגול שחור בחלל הרחם. גודלו 2-3 מ”מ. שק הריון עדיין לא מאשר הריון תוך רחמי מכיוון שגם בהריון חוץ רחמי יתכן ממצא הנראה כשק הריון בחלל הרחם כאשר בפועל אלו נוזלים ולא שק אמיתי הריים ב-10-20% מהריונות אלו.

אולטרסאונד בשבוע 5:

שבוע 5 אולטרסאונד

ניתן לראות שק חלמון אשר מספק מזון לעובר המתפתח עד שיושרש היטב ברירית הרחם. נראה עיגול שחור ובתוכו עוד עיגול. נהוג לצפות לראות שק חלמון כאשר שק ההריון מעל 5 מ”מ. ברגע שמופיע שק חלמון יש אישור לכך שההריון הינו תוך רחמי. לעיתים ניתן לראות תחילתו של עובר הנקרא גם קוטב עוברי ואז מתקבלת התמונה של טבעת יהלום – שק החלמון כטבעת והעובר כיהלום.

אולטרסאונד בשבוע 6:

שבוע 5 אולטרסאונד

שק ההריון ממשיך לגדול עם קוטרהממוצע של 10 מ”מ עם עובר של 2-3 מ”מ ודופק. הופעת דופק בעובר נחשבת שסמן פרוגנוסטי טוב להריון. 97% מהריונות אלו ימשיכו עם מהלך תקין.

אולטרסאונד בשבוע 7:
שק ההריון בקוטר ממוצא של 20 מ”מ, בעובר נראה כבר הבדלה בין ראש לגוף.

אולטרסאונד בשבוע 8:
שק ההריון בקוטר ממוצע של 25 מ”מ, בעובר נראה ניצני גפיים וגודל הראש כבר זהה לזה של שק החלמון.

כתבת אורח מאת ד״ר גיא רופא – מומחה ברפואת נשים ומיילדות – מנהל מרכז בריאות האישה בבית חולים ליס לנשים ויולדות – מרכז רפואי תל אביב (איכילוב) ע״ש סוראסקי.

מוזמנות לעקוב באינסטגרם

guy_rofe_obgyn

שתף את המאמר

Share on facebook
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email