לוגו הריונית חדש
כרית הריון
סכרת הריון

סכרת הריון

מה היא סכרת הריון והאם היא מסוכנת לאישה בהריון? מהם התסמינים הנפוצים לסכרת הריון, ואיך תתמודד אישה שגילתה שהיא סובלת מזה.
וגם, מעניין אותך למי יש סיכויים ממש גבוהים לפתח סכרת הריון, איך מטפלים ואיך יכול להיות שמותר לאכול שוקולד בסכרת הריון,
הכל בכתבה המפורטת שלפניכן…

מהי סכרת, ומהי סכרת הריון?

לא כל סכרת היא סכרת הריון, ישנם 2 סוגי סכרת באופן כללי:

 1.  סכרת סוג 1 הנקראת גם סכרת נעורים–
  זו מחלה אוטואימונית שבה הלבלב מפסיק לעבוד ולא מפריש יותר אינסולין או מפריש מעט מאוד, מחלה זו לא קשורה לכמות הסוכר שאכלו והיא קורית בכל שלב בחיים בלי קשר להריון, סכרת סוג 1 לא קשורה בכלל לסכרת הריון (אלא אם כן היא התגלתה בדיוק כשאת בהריון, אבל זה ממש נדיר עד אפסי שזה יקרה)
 2. סוכרת רגילה- סוכרת סוג 2:
  א.  יש סוכרת סוג 2 שנקראת גם סוכרת מבוגרים- סוכרת שבה הגוף לאט לאט לא מצליח לפרק סוכרים והתפקוד של הלבלב ירד בהדרגה כלשהי, סוכרת שאופיינית למבוגרים, ובעיקר לכאלו שהתזונה שלהם מורכבת מהרבה פחמימות פשוטות וסוכרים לבנים.

             ב.  סכרת הריון- סכרת שנגרמת בזמן הריון, קושי של הגוף לפרק סוכר בזמן ההריון, סכרת הריון חולפת לרוב לאחר שהתינוק נולד.

כדאי לדעת- אישה שהיתה סכרתית לפני ההריון תמשיך להיות בזמן ההריון סוכרתית  בסוכרת מבוגרים ולא סוכרת הריון ,הרופאים קוראים למצב כזה

סוכרת טרום הריונית- כיוון שהסוכרת היתה עוד לפני ההריון, וככל הנראה תמשיך להיות גם אחריו.

מי נמצאת בסיכון גבוה לסבול מסוכרת הריון

לכל אישה בהריון יכולה להיות סכרת הריון, גם אם לאף אחד מהמשפחה שלה אין סכרת, וגם אם היו לה הריונות קודמים ללא סכרת הריון,

 ישנם נשים שהסיכוי שיהיה להן סכרת הריון יותר גבוה:
א. נשים בעלות משקל עודף-
יש סבירות גבוהה יותר לסבול מסכרת הריונית.
ב. נשים עם הסטוריה משפחתית-
של סכרת סוג 2 , נשים שלאבא או אמא או סבתא סבא יש או היה סוכרת צריכות לחשוש יותר שהן עלולות לקבל גם סכרת הריון
ג. נשים שבהריונות קודמים היה לה סוכרת הריון סוג 2 יש סיכוי גבוה יותר שגם בהריון הנוכחי יהיה סוכרת הריון.
ד. נשים בהריון מעל גיל 35 הן בעלות סיכוי גבוה יותר לפתח סכרת הריון גם בהריון הנוכחי.

איך בודקים אם יש סוכרת הריון

לאישה שסובלת  מסכרת הריון עלול להיגרם נזק לתינוק, ולכן חשוב לגלות על הסכרת הריון מוקדם ככל האפשר ולשמור על ההנחיות הרפואיות, אם הסכרת הריון מתגלה בזמן והאישה שומרת על סוכר מאוזן היא שומרת על תינוקה

בדיקת העמסת סוכר 50-
האישה צריכה להגיע לאחר ארוחת בוקר קלה ולא מתוקה, היא תקבל לשתות תמיסה של סוכר ענבים מתוקה בכמות של 50 מ”ל, ולאחר מכן אסור לאכול או לשתות או לטייל, רק לחכות במרפאה שעה בדיוק, ואז לעשות בדיקת דם. וזהו, תוצאות הבדיקה יספרו האם היא בטווח הנורמה, או שיש חשש לסכרת הריון וצריך לעשות בדיקת העמסת סוכר 100 גר’.

העמסת סוכר 100גר’-
בדיקה יותר מעמיקה של רמות הסוכר בדם, בדיקת העמסת סוכר  גר’ 100 אורכת 3 שעות, בחלק מקופות החולים צריך לזמן תור לבדיקה מראש, והיא נעשית רק בשעות הבוקר

צריך להגיע לבדיקת העמסת סוכר 100 גרם בצום של לפחות 8 שעות (מים אפשר לשתות), כשתגיעי לבדיקה קודם האח/ות יקחו לך בדיקת דם בצום, ומיד לאחר מכן תקבלי לשתות משקה של 100 מ”ל סוכר ענבים מתוק (מאוד מתוק! אפילו קצת מגעיל, אפשר להביא מהבית לימון טרי ולסחוט כמה טיפות על התמיסה, זה מאזן את הטעם ולא מזיק לאיכות הבדיקה)

לאחר כשעה (בדיוק) תתבקשו לעשות שוב בדיקת דם, וגם לאחר שעתיים (בדיוק) שוב, וגם לאחר שלוש שעות מאז שתיית המשקה המתוק, כדי לראות איך הגוף שלך מפרק את הסוכר בדם בהדרגה ולא מגיע לפירוק קיצוני של היפוגליקמיה. (חוסר בסוכר)

בין בדיקה לבדיקה תתבקשו לא לצאת משטח המרפאה ולא להסתובב כדי לא לעוות את תוצאות הבדיקה, אלא תהיו במנוחה בתוך שטח המרפאה (בחלק מהמרפאות ישנם כורסאות נוחות ומפנקות למנוחה בזמן הזה) אפשר להביא חומרי קריאה, או לצפות בנייד בזמן הזה, או פשוט לנוח ולהנות מהאפשרות לנוח ככה באמצע היום.

לאחר העמסת סוכר 100 חשוב שים לב- בסוף הבדיקה האחרונה שלוקחים דם לאחר 3 שעות לפעמים יש נשים שיש להן צניחת סוכר לרמות נמוכות מידי, ולכן עלולות להרגיש חולשה או עילפון, ולכן מומלץ מראש להגיע עם פרוסה או ארוחה קלה בתיק ולא לצאת ממקום הבדיקה לפני שאוכלים  ומוודאים שמרגישים טוב.


יש נשים שקשה או מגעיל להן לשתות את רמות המתיקות האלה ולכן עצה טובה כדאי להביא חתיכת לימון ולטפטף לתוך התמיסה (זה מותר, האחיות יסכימו לכן) ואז המתיקות תהיה סבירה יותר 

סכרת הריון סיכונים

סיבוכים אפשריים מסכרת הריון הם:

 1. משקל לידה של התינוק גבוה במיוחד-
  תינוק שנולד מעל 4 ק”ג  נקרא תינוק גדול מאוד, וישנו סיכוי שהעובר לא יצליח לעבור בתעלת הלידה ויכנס למצוקה בעקבות משקלו הגבוה בזמן הלידה, ולכן משקל גבוה מידי של התינוק בזמן הלידה עלול להוות סכנה לתינוק.
 1. סוכר נמוך מדי בלידה לתינוק-
  יש סיכון שהתינוק יוולד עם סכרת בעצמו או קושי בוויסות רמות הסוכר בגופו כשיוולד, תינוק שנולד לאמא שסבלה מסכרת הריון נמצא בסיכון גבוה ללקות בעצמו במשך חייו בסוכרת סוג 2.
 2. לידת פג-
  סיבוך אפשרי הוא לידה מוקדמת וגם תסמונת מצוקה נשימתית שעלולה להיגרם לתינוק בעקבות הלידה המוקדמת ואי התפתחות הריאות כראוי.
 3. בעיות תפקוד בלב התינוק-
  תינוקות שאמם סובלת מסכרת הריונית לא מאוזנת ידרשו להבדק בבדיקת אקו לב כדי לוודא שלא נגרם נזק ללב העובר, צניחות ועליות הסוכרת הלא מאוזנות עלולים לגרום בעיות תפקוד ללב של התינוק.
 4. מוות עוברי ולידה שקטה-
  סוכר גבוה ולא מאוזן אצל אמהות עם סכרת הריון עלול לגרום למצוקה עוברית ולידה שקטה, אמהות שלא מקפידות על ההנחיות הרפואיות, לא מאזנות תזונה, ולא לוקחות תרופות מומלצות על ידי הרופא שמטפל בהן עלולות לגרום לפגיעה בלתי הפיכה בעובר, מחקרים שהראו שמוות עוברי היה תוצאה ישירה של סוכרת הריון לא מאוזנת וסוכר שעלה או ירד בחדות אצל האמא ההריונית ופגע בתינוק.

תופעות לוואי של סוכרת הריון

אמנם יש תופעות לוואי לנשים שסובלות מסכרת הריון, אך לא תמיד נשים עם סוכרת הריון מרגישות משהו שונה בכלל, התופעות הנפוצות הן עייפות בעיקר לאחר אכילה, תחושת צמאון ויובש בפה, השתנה תכופה,  ישנם גם תופעות שקורות יותר אצל נשים עם סכרת הריון כמו פטריתיות במעיים או בנרתיק, או פטריות ברגליים, וגם בצקות ונפיחות ברגליים, לחץ דם גבוה, ואצל נשים בהריון תופעת רעלת הריון עלולה לקרות בסבירות גבוהה יותר.

סוכרת הריון זה מסוכן?

סוכרת הריון עלולה בהחלט להוות סכנת חיים לעובר, בזמן שלאמא יש רמות סוכר גבוהותש

סוכרת הריון עלולה בהחלט להוות סכנת חיים לעובר,כאשר לאמא יש רמות סוכר גבוהות או נמוכות מידי רמות הסוכר של העובר זהות, וגם לעובר יש סוכר גבוה או נמוך מידי , מעבר לכך שהעובר עלול להיות גדול מידי ויתכן שיהיה צורך בלידה מכשירנית או לידה בניתוח קיסרי כדי להוציא תינוק גדול, העובר עלול להוולד עם היפוגלקמיה שזה חוסר סוכר וזה עלול להיות סכנת חיים, וגם במהלך ההריון היפו של סוכר עלול לגרום נזק ללב העובר ואישה הסובלת מסוכרת הריון מופנית כדרך שגרה לבדיקת אקו לב עובר, גם תמותת תינוקות באחוזים גבוהים יותר עלולים להיות לעוברים בסכרת הריון.

או נמוכות מידי רמות הסוכר של העובר זהות, וגם לעובר יש סוכר גבוה או נמוך מידי , מעבר לכך שהעובר עלול להיות גדול מידי ויתכן שיהיה צורך בלידה מכשירנית או לידה בניתוח קיסרי כדי להוציא תינוק גדול, העובר עלול להוולד עם היפוגלקמיה שזה חוסר סוכר וזה עלול להיות סכנת חיים, וגם במהלך ההריון היפו של סוכר עלול לגרום נזק ללב העובר ואישה הסובלת מסוכרת הריון מופנית כדרך שגרה לבדיקת אקו לב עובר, גם תמותת תינוקות באחוזים גבוהים יותר עלולים להיות לעוברים בסכרת הריון.

סכרת הריון טיפול

טיפול סוכרת הריון

חשוב מאוד להבחין בין סכרת הריון מאוזנת לסוכרת הריון לא מאוזנת, הרופאים בודקים אצל כל אישה את הפרט הזה בדרך קבע, סכרת הריון מאוזנת היא סכרת שבדרכי הטיפול השונות מצליחים להגיע לרמות סוכר מאוזנות בדם ואין עליות סוכר חדות (היפרגליקמיה) וירידות סוכר (היפוגליקמיה) כמו בסוכרת לא מאוזנת.

הטיפול בסוכרת הוא בכמה מישורים:
תזונה-
אכילה של מזונות דלים בסוכר ובפחמימות פשוטות, ויותר מזונות בריאים של סוכרים מורכבים שמתפרקים בגוף לאורך זמן, כדאי מאוד להיות תחת מעקב של דיאטנית שמתמחה בסוכרת הריון, כדי להגיע לאיזון על ידי תזונה ולאכול כמה שאפשר מזון שלא יזיק לגוף ולתינוק.

  פעילות גופנית-
פעילות גופנית נמצאה יעילה בפירוק סוכרים, לאחר אכילה במיוחד אך לא רק, כל פעילות גופנית מעלה לאורך זמן את היכולת של הגוף לפרק את הפחמימות גם בזמן מנוחה, נשים בהריון שסובלות מסכרת הריון מקבלות הנחיה לעיתים תכופות לעשות פעילות גופנית מתונה כדי לשפר את פירוק הסוכר בגופן.

תרופות –
אם תזונה ופעילות גופנית בלבד לא עזרו לאיזון הסוכרת הריון (ישנם מקרים שהרופאים מיד ימליצו על לקיחת תרופות, בעיקר אם רמות הסוכר מאוד גבוהות אצל האישה) יהיה צורך לאזן את רמת הסוכר בדם על ידי תרופות, התרופה היא אינסולין שמאזן את רמת הסוכר בגוף, כמובן שהתרופה תינתן רק על ידי רופא רלוונטי שיכול לתת את המרשם ובכפוף לבדיקות סוכר שהאישה תצטרך לעשות בבית מספר פעמים ביום. 

סוכרת הריון טיפול תרופתי

סוכרת הריון שכדי להתאזן צריכה טיפול תרופתי מעלה את ההריון לרמת מעקב גבוהה יותר, הרופאים לרוב מחלקים את הטיפול בנשים עם סוכרת הריון ל-2 קבוצות:
1.  סוכרת מאוזנת בשינוי תזונה ופעילות גופנית– נשים שמצליחות להגיע לרמות סוכר נורמליות עם שינוי תזונה והוספת פעילות גופנית.

2.סוכרת שמאוזנת  על ידי טיפול תרופתי-
סוכרת שאכילה מאוזנת לא עוזרת מספיק, או שרמות הסוכר גבוהות כל כך שאין אפשרות להתנסות עם שינוי אכילה, ולכן מתחילים נתינת תרופות לאיזון סכרת הריון.
בנטילת התרופות לאיזון הסוכר ישנו חשש לפחות בהתחלה עד להתאמת המינון המדויק להורדת רמות הסוכר למצב נמוך מידי הקרוי היפו, (היפוגליקמיה) מצב של היפו עלול להיות מסוכן  לאשה וגם לעובר מספיק פעם אחת של היפו חס ושלום שעלול להגרם נזק ולכן מעדיפים בסכרת הריון בטיפול תרופתי לא לקחת סיכונים, ולעקוב מקרוב מאוד על ההיריון, ולתזמן את הלידה.

ולמשל תאריך הלידה לא יוכל להיות ספונטני  מעבר לשבוע 38, אם לא תהיה לידה עד אז בדרך כלל אישה בהריון עם סוכרת הריונית בטיפול תרופתי תופנה לזירוז לידה, או אם לא תרצה לעבור זירוז אז יתכן שימליצו על אשפוז להשגחה עד הלידה, או שיסבירו לה ולבן זוגה על הסיכונים הכרוכים בכך.

מעקב אכילה בסוכרת הריון-

כדי להתאים מהו הטיפול הנכון עבור כל אישה תדרשו לחזור לבית ולערוך רישום מפורט של המדדים של הסוכר בדם (מודדים על ידי מכשיר שתקבלו או תצטרכו לקנות בבית המרקחת של הקופה) שנמדדו לפני אוכל ואחרי אוכל במשך תקופה שהרופא יחליט, וגם עדיף לרשום מה אכלתם בארוחה הזו (כך קל יותר להבין אלו מאכלים עלולים להעלות את רמת הסוכר אצלכם בדם) ואז לחזור לרופא אם כל הנתונים שיהיה נתונים מדוייקים לדעת מה המצב ולקבוע לכן המשך טיפול.

אוכל סכרת הריון

סוגים שונים בטיפול לאיזון הסוכר בתרופות:

 

 1.  כדורים הנוטלים דרך הפה (ישנם סוגי כדורים שונים על פי סוג הסכרת של כל אישה, כמובן שרק רופא הנשים של הריון בסיכון או רופא סכרת הם אלה שקובעים מינונים ועוקבים אחרי התוצאות) כדורים של אינסולין שמווסתים את רמת הסוכר בדם על פי הצורך הרפואי.
 2. אינסולין ישירות לגוף דרך הזרקת אינסולין במזרק- אפשרות זו יכולה להראות מפחידה או מכאיבה לנשים מסויימות, אך לאחר שמתרגלים זה כבר לא נראה מפחיד כל כך, ויש רופאים שדווקא ממליצים על האפשרות של הזרקת אינסולין כאפשרות היותר בטוחה עבור העובר, כיוון שלא כמו הכדור שנכנס לזרם הדם האינסולין המוזרק לא עובר לשיליה 

התעמלות וסוכרת הריון

פעילות גופנית היא אחת הדרכים הטבעיות והיעילות שיכולות לאזן את סכרת ההריון ללא צורך בתרופות, בזמן התעמלות הגוף מפרק את האוכל ומעלה בגוף את קצב חילוף החומרים, אישה שעושה פעילות גופנית מפחיתה בהמון אחוזים את הסיכוי שלה לסכרת הריון, וגם נשים שחלו בסכרת הריון ומתחילות לבצע פעילות גופנית יכולות לאזן את הסוכר בדם עד לרמה שלא יהיה צריך התערבות תרופתית.

בפעילות גופנית נכלל כל סוג של פעילות שגורמת לגוף לפעול, לא חייב להיות משהו מאומץ מידי או ארוך מידי, גם הליכה של חצי שעה ביום כבר מראה שיפור במדדי הסוכר.

סוכרת הריון ואכילת מתוקים

אישה שהתגלה אצלה סכרת הריון צריכה מיידית להפסיק להכניס לפה סוכר לבן, ממתקים, חטיפים, שוקולדים, אמנם קשה מאוד לשנות הרגלים ולא לאכול דברים שמאוד אוהבים, במיוחד בזמן הריון שכולם מספרים לך שאישה בהריון חייבת לאכול כל מה שמתחשק לה, זה אולי נכון לנשים בהריון במצב בריאות תקין ושהגוף שלהן יכול לפרק את האוכל שהן אוכלות, 

אך חשוב לדעת שנשים שיש להן סוכרת הריון כשהן אוכלות סוכר הן בעצם מרעילות את הדם שלהן ואת הדם של העובר שלהן ויכולות לגרום לו נזק עתידי ונזק מיידי, ולכן למרות הקושי אין ברירה וזה לא הצעת רשות אלא חובה, להפסיק עם אכילת מתוקים ולשנות תזונה על פי המלצת הדיאטנית שלך.

זירוז לידה בסוכרת הריון

אישה שסובלת מסכרת הריון צריכה לקחת בחשבון שסיכוי סביר שלא תוכל להגיע לשבועות 41-42 בהריון, כיוון שהרופאים לא יתנו לה להגיע למצב של ספק סכנה לעובר ולאישה, ולכן אישה המעוניינת החל מתחילת חודש תשיעי לנסות זירוז לידה טבעי כדי שהלידה לא תהיה מאוחר מידי, לא תמיד השיטות עובדות, אך כדאי לנסות.

תחליפי סוכר לסוכרת הריון

לא חייב לגמרי לוותר על הטעם המתוק, לאחר ייעוץ אישי פרטני עם דיאטנית לסכרת הריון תגלו כמה דברים כן אפשר לאכול, תתפלאי כחלק מהתפריט יתכן שתוכלי לאכול אפילו שוקולד בכמות מעטה (וגם סביר להניח שהוא יהיה שוקולד מריר עם 70 אחוז מוצקי קקאו אבל מה זה חשוב עכשיו) וגם ישנם עוגיות ודברים מתוקים שניתן לאכול אותם כי יש בהם ממתיק שמבוסס על סכרין שהוא לא סוכר אלא בעצם כמו סוכרזית. (חשוב לדעת שבממתיק כזה לאשה בהריון יש כמות מוגבלת שמותר לה לאכול כיוון שיש בזה חומרים אחרים שבכמות גבוהה עלולים להזיק לנשים בהריון, ויש ממתיקים שבכלל אסור לנשים בהריון)

סוכרים ושומנים- שילוב מושלם בסכרת הריון

מה קורה בגוף בזמן אכילת סוכר? ומה קורה בגוף אם אוכלים סוכר עם שומן טבעי 

אולי יפתיע אתכן לשמוע אבל סוכרים ושומנים יחד הם החברים הכי טובים, לגוף שלכן, כן מבטיחים, זה לגמרי בריא, תבדקו אותנו.
ועכשיו נסביר: כשנכנס לגוף שלנו סוכר המערכות שקולטות את הסוכרים נכנסות לפעולה ומפרקות את הסוכר במהירות, אוכל שמורכב מפחמימות פשוטות (כמו סוכרים וקמח לבן למשל) מתפרק במהירות והופך לסוכר זמין במחזור הדם, וכך מעלה את רמת הסוכר בדם במהירות גבוהה מאוד, אך הוא גם מתנדף לאחר זמן מה מזרם הדם וגורם לתאים שעובדים על פול גז כדי לפרק את הסוכר לגרום לגוף למצב של היפו (חוסר סוכר בדם לא תקין בדם) וכך הגוף מאותת לנו שהוא חייב סוכר ונצורךיורגש צורך  ל”משהו מתוק” ואז הגלגל חוזר שוב למצב של פירוק מהיר של הסוכרים עד שמתרוקן ו…. הבנתם את הרעיון נכון?

עכשיו מה קשור שומנים? חשוב שתדעו ששומנים ממקור טבעי (אגוזים, אבוקדו, טחינה, זיתים, גבינות שמנות וכו’…) ברגע שהם נכנסים לזרם הדם הם מעכבים את ספיגת הסוכר בדם וגורמים לגוף לעכל את הסוכר יותר לאט יחסית, כך שהגוף מצליח לפרק את הסוכר בזמן ארוך יותר והתאים שאחראיים לפרק את הסוכר לא עובדים בקצב משוגע אלא בקצב נמוך יותר וכך לאחר זמן מה הגוף ירגיש רעב ויאותת לאדם לאכול ולא יגרום למצוקה מיידית בסוכר זמין כמו באכילת סוכר לבן, 

אגב, כשהגוף אוכל פחמימות מורכבות, חלבונים או ירקות  הכל בסוף מתורגם לסוכר בתוך הגוף שלנו שזו בעצם האנרגיה, אך זמן הפירוק שלהם ארוך יותר ולא מעמיס על הגוף או מכניס אותו למצוקת חוסר בסוכר לאחר זמן קצר.

מסקנה- כדאי לשלב בכל ארוחה שומנים טבעיים, אם אתם לא מאמינים לנו חכו שתשמעו את זה מהדיאטנית שמלווה אתכן.

סוכרת הריון אחרי הלידה

הפלא ופלא לרוב הנשים לאחר הלידה סוכרת ההריון חולפת כלא היתה, אישה שהיתה בסוכרת הריון תופנה לבדיקה חוזרת של העמסת סוכר 75 גר’ כשישה שבועות לאחר הלידה וכך תוכל לדעת האם הסוכרת חלפה או שהיא עדיין סובלת מסכרת שלא קשורה להריון דווקא, חשוב לציין שאחוזים גבוהים של נשים שבהריון היה להן סכרת הריון וחלף, בהמשך החיים עלולות לחלות שוב בסכרת סוג 2 הנקראת גם סכרת מבוגרים. 

סכרת הריון לסיכום

סכרת הריון היא משהו רציני שכדאי להתייחס אליו בכבוד הראוי לו, אם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם בהריון או בלידה אתם מוזמנים להכנס למאמרים נוספים שלנו ולהתעדכן.

שתף את המאמר

מאמרים מומלצים
שלייה

שלייה

הריון הוא מצב נפלא ומלא שינויים בגוף האישה, האיבר העיקרי שמיועד להריון

קרא עוד »
0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריק
   Calculate Shipping
   מימוש קופון

   לחפש את המוצר המושלם עבורך

   לא מצאת את מה שחיפשת ? שלחי לנו הודעה !